Brexit - kolejna odsłona jest plan oraz zmiana ministra

Ostatnie 48h to wielkie zamieszanie w kwestii Brexitu. Premier May nie zdążyła jeszcze dobrze ogłosić swojego planu na Brexit, a już zrezygnował minister do spraw wyjścia z UE.

To jak wielką niewiadomą jest Brexit oraz jak bardzo brytyjski rząd jest nie przygotowany - można by opisywać w tomach.

Zacznijmy od tego, że wszystkie wydarzenia z ostatnich dni to nie negocjacje z Unią Europejską. Tak naprawdę to negocjacje wewnątrz rządu co do tego jak brexit ma tak naprawdę wyglądać. W ten weekend premier Teresa May zebrała wszystkich w Chequers (wiejska rezydencja premiera) aby przedstawić i uzyskać poparcie dla jej planu wyjścia z UE.

Oczywiście obie główne partie są podzielone w tej sprawie tzn jak ma wyglądać Brexit, tak samo jak społeczeństwo.

Wczoraj zrezygnował z funkcji ministra do spraw brexitu oraz główny negocjator David Davis - złośliwi mówią, że nie zrobił tego na spotkaniu w Chequers bo nie chciał wracać do domu taksówką. Dzisiaj już poznaliśmy nowego ministra do spraw brexitu został nim Dominic Raab

Niestety to wszystko wpływa bardzo negatywnie na gospodarkę. Wielkie firmy zatrudniające w UK duże ilości ludzi jak Airbus(14 000 pracowników), BMW, Jaguar Land Rover sygnalizują, że ta sytuacja wpływa na to jakie będą ich plany na kolejne lata. Opcja przeniesienia oddziałów do Uni na wypadek niekorzystnych rozwiązać jest brana pod uwagę. Co ciekawe największym problemem nie są cła, a skomplikowana logistyka tzn supply chain gdzie części do jednego samochodu są sprowadzane na czas z różnych krajów Uni Europejskiej - brak wolnego przepływu towarów na granicach byłby druzgocący w skutkach.

Photo: Robert Sharp

Wiadomości

Brexit

Brexit opera się rozkręca, dzisiaj zaczęło się gorące 48 godzin, rozpoczyna je spotkanie gabinetu UK oraz spotkanie ministrów europejskich. Środa i czwartek to szczyt EU. Natomiast sobota to wielki marsz w Londynie w sprawie drugiego referendum. To wszystko w tym tygodniu, a to nie koniec gorącego miesiąca.