Dzisiaj wchodzą w życie duże zmiany w MOT

Zmiany sprawią, że pojazdom będzie ciężej przejść coroczny test.
Nowe zasady są pierwszym poważnym przeglądem testu MOT od pięciu lat. Obejmują one bardziej rygorystyczne testy emisji i usterki ocenione w trzech "kategoriach wad".

Nowe kategorie "drobne", "poważny" i "niebezpieczny" zostaną zastosowane do wszystkich samochodów w celu spełnienia wymogów Unii Europejskiej w zakresie przydatności do ruchu drogowego — a "poważne" i "niebezpieczne" problemy spowodują automatyczne negatywne zakończenie testu.

Jeśli samochód będzie miał problemy z "drugorzędnymi" kategoriami, będzie mógł przejść MOT, ale jego usterki zostaną zarejestrowane.

Sprawdzenie deski rozdzielczej również stanie się bardziej rygorystyczne — jakiekolwiek zapalone lampki ostrzegawcze spowodują natychmiastowe oblanie testu. Podczas testu będą sprawdzane także światła cofania i tarcze hamulcowe.

Nowe przepisy oznaczają znaczną zmianę w stosunku do poprzedniego systemu, w którym kierowcy mogli nadal używać swoich samochodów, nawet po nieudanej próbie przejścia MOTu, o ile ich pojazd został uznany za sprawny technicznie, a stary przegląd był ważny.

Nowe przepisy wchodzą w życie 20 maja, jednak rzecznik prasowy RAC przyznaje, że nowe zasady mogą być mylące dla kierowców — każda osoba sama będzie musiała określić czy dana usterka zalicza się do kategorii "drobna", "poważna" czy "niebezpieczna". Kryteria podjęcia takiej decyzji mogą być dla kierowców niejasne.

Drobne defekty odnoszą się do tych, które nie mają znaczącego wpływu na bezpieczeństwo pojazdu lub wpływu na środowisko.

Poważne defekty mogą świadczyć, że pojazd jest mniej bezpieczny i ma wpływ na środowisko, a także stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników dróg.
Niebezpieczne wady stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego i mają wpływ na środowisko.
Drobne problemy są rejestrowane, a właściciel powinien je naprawić — jednak samochód nadal przejdzie test. Błędy te zostaną również dodane do świadectwa MOT pojazdu i zapisane online.

Wszystko, co spowoduje klasyfikację do grupy "niebezpieczne: lub "poważne", będzie oznaczać natychmiastowe oblanie testu.

Zaznaczamy, że nie jesteśmy specjalistami w tej kwestii i radzimy udać się do profesjonalisty po dokładne informacje i pomoc.

Wiadomości